Nahk ja nahatüübid

Nahk on üks esimesi materjale, mida inimene kasutas. Naha hindamine materjalina põhineb järgmistel omadustel:

  • Nahk on eriti tugev, hingav,elastne ja soe materjal.
  • Naha eluiga on 4 korda pikem kangastest kui seda hooldatakse õieti. Ka naha *vananemine ei vähenda tema väärtust.
  • Kuna nahk ei tekita alergilisi reaktsioone siis sobib see allergikutele, sest nahk ei  tolmle ja nahalt saab tolmu kergelt eemaldada.
  • Naha temperatuur normaalsetes tingimustes on ümbritsevaga samasugune ja selle temperatuur kohandub keha temperatuuriga.
  • Nahk on eriti väärtuslik materjal, selle kasutamine kattematerjalina loob temast kõrgelthinnatud valikuvõimaluse teistele materjalidele.


Erinevate enimtuntud nahatüüpide tundmine on tähtis, sest erinevatele nahatüüpidele ja nende viimistlustele sobivad  erinevad hooldusvahendid.

Nahka tuleb puhastada ja hooldada ainult  teatud nahatüübile vastavate vahenditega ja on isegi keelatud teiste hübriidide, segude, üldpuhastus- ja mitmeks otstarbeks mõeldud ainete ja vahenditega. Vastasel juhul on naha eluiga lühike.

Vältida tuleks ka igasuguseid nõudepesuained, kodukeemiat, lahusteid ja atsetooni sisaldavaid vahendeid. Plastikule mõeldud vahendid on nahale liiga jõulised kuna eemaldavad aja jooksul nahalt laki ja värvi ning murendavad selle.

Mööbli- ja rõivanahkadele ei tohiks kasutada vahendeid, mis on mõeldud autoistmete jaoks kuna enamik autoistmed on valmistatud tugevamatest nahkadest ja on töödeldud, et peaksid vastu suvel kuumusele ja talvel külmale. Seevastu mööbel ja rõivad on valmistatud õrnematest nahkadest ja teatud nahatüüpidel pole isegi kaitsvat viimistlust peal.

Auto nahksisudele kasutatakse palju selliseid vahendeid, mille sildil on tekst, mis ütleb et kõlbab nii plastikule ja ka nahale. Mis on plastik ja mis on nahk. Kas need on samasugused materjalid oma struktuurilt ja omadustelt. Kahjuks mitte.