Aniliin- ja semianiliin

Aniliinnahk on värvitud aniliinvärviga, mis ei sisalda pigmente ja naha naturaalne pinnastruktuur on selgelt nähtav. Need nahad pole kaetud kaitsva viimistluskihiga nagu seda on pigmentvärvitud nahad.

Aniliinnahkade eeliseks on naha pehmus, meeldivalt soe pealispind, ilus loomulik nahatekstuur.

Miinuseks on tundlikkus – nahale jäävab näha ka õrnad kriipud kraapsud.

Määrdumine – kuna värvikiht ei kaitse nahka siis nahk määrdub kiiresti, mustus ja pelkid lähevad sügavale naha sisse ja ega neid seal lihtsalt enam kätte ei saa.

Imavus – vedelikud ja mustus imenduvad naha sisse ja sinna ka jäävad.

Hooldada tuleb seda nahaliiki mitu korda tihedamini kui pigmendvärvitud nahku st. iga 2 kuu tagant või isegi tihedamini kuna nahk on õhem, ilma pinnakaitseta ja kuivab kiiremini.

NB! Kasutada tuleb ainult nahka kaitsvaid kreeme ( Uniters Leathermaster – Nahka Kaitsev Kreem või Saphir Delicate Creme), milles pole rasvaineid ja seda nahaliiki need ei tumenda. Ehk töötluse ajal tõmbub nahk tumedamaks aga kuivades taastub algne naha värvitoon.

NB! Kaitsev kreemitöötlus tuleb teha koheselt, enne sellest nahaliigist eseme kasutuselevõttu kuna trabijani jõudes on see nahk kuiv ja vajab koheselt pehmendamist ja kaitsvat kreemi.

Hooldusvahendid:
mööbel: Puhastusvanend: Uniters Soft Cleaner ja Nahka kaitsev kreem või Naha puhastus ja hoolduskomplekt.

jalatsid: kreemid, mis ei sisalda õlisid ega rasvaineid, mis tumendavad naha. Saphir Delicate Creme

Lisakaitseks  Saphir MdO Super Invulner või MdO Renovaator Spray

Ei tohi kasutada niiskus ja veekaitseid ( spreid), milles sisalduvad lahustid, mis kuivatavad naha.

Samuti ei tohi puhastamiseks kasutada kodukeemiat – rikub ära viimistluspinna.

Kaks lihtsamat moodust selle nahaliigi kindlakstegemiseks: 1. Tõmba õrnalt nahapinnal küünega eseme mittenähtavas kohas, vaata kas nahapinnale jääb valgem jälg. 2. Tilguta varjatud alale mõni tilk vett. Vesi imendub koheselt naha sisse ja tumendab selle koha, kuivades taastub naha värv juhul kui see on puhas.                               

Semianiliinnahk ehk pool-aniliinnahk

Semianiliin nahk on kaetud õhukese läbipaistva viimistluskihiga, mis on siidiselt läikiv. Naturaalne pinnastruktuur on selgesti nähtav. Tänu õhukesele viimistluskihile on nahk vähesel määral kaitstud, samas on nahk pehme ja õhuke.

Äratundmiseks: veetilk ei imendi koheselt naha sisse vaid aegamööda lühikese aja jooksul. Tilga alt ja äärtest hakkab tumenema ja mõne minuti jooksul imendub vesi naha sisse.

NB! Nende nahaliikide pealispinna värvi taastamiseks võib kasutada ainult aniliin- ja semianiliinnaha värve või siis vastavaid värvipastasid.

Värvida saab aniliinnahku ainult tumedamaks. Sama värvitooni taastamine ja heledamaks värvimine pole nende nahaliikide puhul võimalik.

Mõlemi nahaliigi puhul Ei tohi kasutada niiskust ja veekaitseid, mis sisaldavad lahusteid – naha eluiga langeb 50 %

Aerosoolvärve, mis sisaldavad värvipigmente, mis muudavad koheselt aniliinnaha viimistluse pigmenteeritud nahaks, nahk muutub kõvaks, kuna värvipingmendid sulgevad naha poorid ja aniliinvärviga neid enam värvida ei saa kuna see ei imendu enam naha sisse.