Kunstnahk, vinüül

Kunstnahk koosneb alumisest kiudriidest ja pealolevast pehmest õhukesest pvc plastikpinnast, millele on peale pressitud mistahes nahka imiteeriv muster ehk tekstuur.

Kunstmaterjalid ja kunstnahk on reeglina vastupidav kuid vananedes muutub pvc pealikiht hapraks ja rabedaks. Seda protsessi saab ainult vähesel määral aeglustada aga ei saa peatada.

Heledate kunstnahkade puhul on suur oht määrdumisel. Kui mistahes plekk on katte peale läinud tuleb see koheselt eemaldada või on märgata kergelt tumenemis- tuleb ese puhastada, sest eemaldamata jätmise korral imendub plekk/mustus katte PVC – plastiku kihi sisse ja isegi läbi ja seda pole võimalik sealt enam välja saada. Kunastnaha kaitsmiseks sobib  kaitsekreem või spray (mis ei sisalda lahusteid), mis jääb kunstnaha pinnale ja ei lase mustusel või plekil koheselt plastikuga reageerima hakata.

Kunatnaha eluiga on aga äärmiselt lühike nendel aladel, mis on pideva koormuse all st. mis pidevalt liigub või mida liigutatakse näit. lastevankrite sirmid, diivani istmepadjad, autoistmete välisservad … jt sarnased alad.

Samas kui kunstnahk on liikumatul alal nagu nahkdiivani seljatoe välimisel küljel või käetoe väliskülgedel, kus neid ei liigutata – siis seal peab näiliselt kate kauem vastu. Vananemisprotsess aga toimub sealgi kuigi seda pole silmaga näha.

Veel lühema elueaga on nn. taaskasutatav eko või e-nahk, mis on valmistatud erinevate nahaliikide jääktükkide peenestamisel ja vaigusegudega kokkupressimisel. Hea kui selline kattematerjal üldse üle 3 a vastu peab.

Puhastamisel ei tohi kasutada kodukeemiat ( nõudepesuvahendeid jm sarnast) – see “sööb” PVC – kunstpinna juba mõne korraga ära, see muutub kõvaks, pinnale tekkivad praod ja hakkab murenema ning tükke välja ajama.